Ogród 'no dig'

Ogród 'no dig’

Ogród ‘no dig’ to uprawa ogrodu bez przekopywania. Jak to możliwe? Koniecznie sprawdźcie! Może zdecydujecie się wykorzystać tę metodę u siebie, aby podziwiać jak #pieknierosna wasze rośliny?

Kobieta trzymająca skrzynkę z warzywami.
Są różne metody uprawy ogrodu, warto je poznać i wybrać idealną dla siebie.

Na czym polega uprawa ogrodu ‘no dig’?

W dobie postępujących zmian klimatycznych coraz bardziej interesujemy się ekologią, a co za tym idzie, również niekonwencjonalnymi metodami uprawy.

Przekopywanie podłoża uważa się za jedną z najważniejszych czynności, którą przeprowadzamy, aby zapewnić dobrą strukturę gleby i uzyskać piękne i zdrowe uprawy. Dlatego pewnie niektórych zdziwi pomysł na uprawę ogrodu metodą bez przekopywania, i wielu pomyśli, że jest to sposób dla leniwych i nie ma w tym większego sensu. Nic bardziej mylnego!

Natura doskonale radzi sobie sama bez pomocy człowieka i bez przekopywania podłoża. Chociaż ogród to inne środowisko, które zostało wykształcone przez człowieka, to procesy zachodzące w glebie są bardzo podobne.

Jeżeli wydaje wam się, że bez przekopania gleby będzie ona zbita, a do korzeni będzie docierać mniej wody i powietrza, to nie musicie się o to martwić. Jest to środowisko życia wielu mikroorganizmów i drobnych zwierząt, dzięki którym podłoże jest żyzne i bardzo dobrze natlenione. Na pewno nie raz natknęliście się na dżdżownice i doskonale wiecie, że dzięki nim gleba jest fantastycznie spulchniona.

Kobieta podlewająca grządki warzywne.
Gleba to środowisko życia wielu mikroorganizmów i drobnych zwierząt, które zapewniają jej odpowiednią strukturę.

Zalety uprawy ogrodu metodą ‘no dig’

Jeżeli dalej macie wątpliwości, co to takiej metody uprawy, koniecznie zapoznajcie się z jej zaletami i zdecydujcie, czy ten sposób jest dla was odpowiedni.

Jedną z zalet uprawy ogrodu bez przekopywania jest fakt, że ziemia jest dobrze natleniona i bardzo bogata w materię organiczną. Kolejnym ogromnym plusem jest mniejsza ilość chwastów. Jak to możliwe? Nie przekopując gleby unikamy wydobywania się ich nasion na powierzchnię, dlatego prawdopodobieństwo ich wykiełkowania jest znikome. Dodatkowo uprawa ziemi taką metodą sprawia, że zachowuje ona swoją strukturę i znacznie lepiej utrzymuje ciepło oraz wilgoć. Ściółka, która znajduje się na wierzchniej warstwie rabaty uprawianej metodą ‘no dig’ zachowuje się jak gąbka i chłonie nadmiar wody, a w czasie upałów ochrania glebę przed jej wysuszeniem.

Wyściółkowana grządka.
Ściółka zapewnia odpowiednią wilgotność.

Kiedy zdecydować się na ogród ‘no dig’?

Metoda bez przekopywania ziemi była już stosowana przez plemiona zamieszkujące Mezopotamię. Sprawdza się przy niewielkich, ekologicznych gospodarstwach oraz przydomowych warzywnikach i na ogrodowych rabatach. Ogród uprawiany metodą ‘no dig’ doskonale sprawdzi się, jeśli macie złą glebę w ogrodzie. Do takiej uprawy bardzo często przygotowuje się podwyższone grządki, ale w tradycyjnym ogródku, przy 'płaskich grządkach’ również znajdzie swoje zastosowanie.

Podwyższone grządki wyściółkowane słomą.
Metoda 'no dig’ sprawdza się w przy złej glebie w ogrodzie.

Przygotowanie rabat

Jeżeli zdecydujecie się na uprawę ogrodu metodą bez kopania, musicie najpierw odpowiednio przygotować podłoże w miejscu, które wybraliście. Bardzo ważne jest zlikwidowanie wszystkich rosnących chwastów. Jak to zrobić skutecznie i bez wysiłku? Możecie rozłożyć czarną włókninę na jakiś czas, która zablokuje im dostęp do światła i powietrza. Bardziej wytrzymałe chwasty wieloletnie usuńcie wraz z korzeniami, a cały teren wygrabcie – pozbędziecie się obumarłych roślin, a także napowietrzycie glebę.

Mężczyzna pracujący na rabacie.
Przygotowanie rabat do uprawy ogrodu metodą 'no dig’ jest bardzo ważne.

W ogrodzie ‘no dig’ ważne jest również odpowiednie przygotowanie warstw podłoża. Częstą praktyką jest wykorzystanie kartonu ułożonego na ziemi, który blokuje rozwój chwastów, a z czasem się rozłoży i wzbogaci glebę. Następnie nanosimy warstwę ściółki np. ziemi liściowej, kompost, dobrze przekompostowanych zrębek czy kory itp. W kolejnych sezonach dokładamy tylko warstwę ściółki.

Porada eksperta: Ze względu na to, że nasiona kiełkują na ziemi, podczas siewu wystarczy rozsunąć ściółkę na około 2-3 cm szerokości, a po ich skiełkowaniu delikatnie zasłonić glebę wokół młodych roślin.

Ściółka
W metodzie uprawy ogrodu 'no dig’ ważne jest ściółkowanie rabat.

Ogród bez przekopywania może być alternatywą dla tradycyjnej uprawy roślin. Odpowiednie przygotowanie takich rabat jest dosyć czasochłonne, ale w kolejnych sezonach można zaoszczędzić sporo czasu i pracy. To, jak będziecie uprawiać wasz ogród, zależy wyłącznie od was, dlatego warto znać różne metody, aby wybrać odpowiednią dla siebie.

 

Joanna Król

Tagi

Szukaj