Ziemia okrzemkowa czyli diatomit. Jak używać w ogrodzie?

Ziemia okrzemkowa czyli diatomit. Jak używać w ogrodzie?

Świadome ogrodnictwo zwraca uwagę na wybór naturalnych środków wspomagających wzrost roślin i odstraszających szkodniki, które są chyba największą zmorą upraw. Przez lata normą było stosowanie chemicznych wspomagaczy i repelentów, które jednak nie były obojętne dla środowiska naturalnego. Na szczęście idąc z duchem czasu w co raz większej świadomości ekologicznej gros ogrodników szuka naturalnych rozwiązań. Jednym z nich jest ziemia okrzemkowa, zwana diatomitem. Środek ten jest szerzej znany m.in w przemyśle spożywczym jak i produkcyjnym, jednak zyskuje co raz większą popularność w sektorze uprawy roślin. Jak zatem używać diatomit i dlaczego warto? 

Ziemia okrzemkowa co to takiego? 

Ziemia okrzemkowa zwana diatomitem, co to takiego? Co kryje się pod tą intrygująco brzmiącą nazwą? Otóż są to zmielone skamieniałe pancerzyki okrzemków – niewielkich rozmiarów organizmów wodnych, które żyły w czasach prehistorii. Ich pancerzyki opadały na dno wód, tworząc złoża kopalne w których zaszły procesy biomineralizacji krzemionki. W związku z tym ziemia okrzemkowa to bogactwo tego pierwiastka życia, które jest uznawany za niezbędny do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów! 

Ziemia okrzemkowa zwana diatomitem używany w ogrodnictwie to naturalny, bezpieczny dla środowiska wspomagacz gleby i odstraszacz szkodników.

Przykładowy skład ziemi okrzemkowej 

W zależności od zastosowanej technologii obróbki poza krzemionką diatomit może zawierać również małe ilości tritlenku diglinu oraz tlenku żelaza.  Przykładowy skład ziemi okrzemkowej wygląda tak:

  • SiO2(Krzemionka): 68-73% 
  • Al2O3(Tritlenek diglinu): 9-12% 
  • Fe2O3(Tlenek żelaza III): 4-6% 

 Jak wygląda diatomit?

Jak wygląda diatomit używany w ogrodnictwie? Mówiąc wprost jak proszek – ma postać białego lub lekko żółtawego pyłu o lekkiej strukturze o wielkości ziaren od 5 do 100 mikronów. Jednak należy pamiętać, że może on również wyglądać inaczej-wszystko zależy od użytej technologii i stopnia rozdrobnienia oraz końcowego przeznaczenia. Może przyjąć nawet postać dużych głazów.  

kupka diatomiu na białym tle
W zależności od użytej technologii diatomit może przyjąć postać pyłu lub głazów. Na zdjęciu forma pylista, w kolorze żółtawym.

Zastosowanie diatomitu 

Diatomit jest wykorzystywany nie tylko w ogrodnictwie. Głównie jest znany w sektorze spożywczym oraz przemysłowym. Jednak w zależności od przeznaczenia diatomit różni się przede wszystkim stopniem oczyszczenia więc pod żadnym pozorem nie można używać ich zamiennie ani np. spożywać diatomitu przemysłowego! Kopalina ta jest używana także w laboratoriach jako absorbent, służy także do filtracji alkoholi (m.in. Whisky, wina czy wódki), wykorzystywana jest przy hodowli zwierząt oraz w budownictwie.  

Diatomit w ogrodnictwie – właściwości 

Działanie diatomitu jest wieloobszarowe i w sposób naturalny wspiera rozwój roślin. Warto stosować w ogrodzie ten naturalny środek z wielu powodów. Zobacz na jakie obszary pozytywnie wpływa ziemia okrzemkowa. 

Środek odstraszający szkodniki 

Jak wspomniałam wyżej ziemia okrzemkowa stosowana jest jako nie chemiczny repelent czyli środek odstraszający szkodniki. Niektóre z nich jest nawet w stanie zwalczyć.  Powtórzę, że jest to produkt kopalny, w 100 % naturalny i bezpieczny dla środowiska.

Jakie szkodniki zwalcza diatomit? Jeśli zastosujesz aplikację nalistną to jest w stanie ograniczyć występowanie m.in. mszyc, mączlików, przędziorków wciornastków czy też ćmę bukszpanową, bielinka kapustnika czy zwójkówki. 

Ziemię okrzemkową można również wysypać wokół rośliny-wówczas stanie się barierą odstraszającą ślimaki i mrówki. Niektórzy nawet posypują gniazda tych owadów by je zwalczyć. 

Mszyce na łodydze rośliny
Mszyce mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny. Rozpylony diatomit tworzy barierę ochronną odstrszającą te groźne szkodniki.

Poprawa struktury gleby i zatrzymywanie wody 

Oprócz tego, że diatomit odstrasza szkodniki, wspomaga również właściwości fizyko-chemiczne gleby oraz poprawia jej strukturę. Jego pylista forma zwiększa retencje wody oraz opóźnia wysychanie gleby. Nie trzeba więc tak często podlewać roślin. Na glebach piaszczystych zastosowanie ziemi okrzemkowej poprawi jej retencję, natomiast na gliniastych rozluźni jej strukturę.  

dłonie dotykające glebę
Ziemia okrzemkowa to naturalny wspomagacz gleby. Zwiększa retencję wody przez co rzadziej można podlewać uprawy.

Siła płynąca z krzemu 

Ponieważ opisywany przeze mnie wspomagacz roślin wykazuje bardzo dużą zawartość krzemu w naturalny sposób wzmacnia roślinę wspomagając jej rozwój i odporność na szkodniki oraz niekorzystne warunki środowiska. Pierwiastek ten wnika do ścianek roślin i wzmacnia je przez co rośliny są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne a także atak szkodników. Krzem jest nazywany pierwiastkiem życia, jest to podstawowy składnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu żywego. Jest zatem niezwykle ważny dla rozwoju roślin.  

Na jakie rośliny stosować diatomit? 

Ziemia okrzemkowa to produkt uniwersalny, można go wiec stosować zarówno do warzyw, ziół, jak i roślin ozdobnych, czy drzew owocowych. Szczególnie warto użyć go w uprawie pomidorów, kapusty, ogórków, a także krzewów ozdobnych.   

Opakowanie diatomitu stoi na pieńku w ogrodzie, obok ziół i doniczek
Diatomit to produkt uniwersalny -można stosować go zarówno do warzyw, ziół, jak i roślin ozdobnych czy drzew owocowych.

Jak stosować diatomit w uprawach roślin? 

Tak jak wspominałam wyżej diatomit w ekologicznej ochronie roślin można używać w dwojaki sposób, poprzez opylanie oraz obsypywanie ziemi wokół rośliny. Obie aplikację są niezwykle proste.  

Jak w praktyce wygląda pierwsza metoda? Wystarczy wsypać ziemię okrzemkową do podwójnej gazy lub firany o drobnych oczkach, zawinąć ją i potrząsać nad roślinami. W efekcie pojawi się na nich cienka warstwa drobnego pyłu. Rozpylając diatomit na rośliny należy jednak omijać kwiaty-może on zaszkodzić i odstraszyć owady zapylające, a tego byśmy nie chcieli, zwłaszcza w uprawach ekologicznych. 

Jeśli natomiast chcesz użyć drugiego sposobu po prostu wysyp delikatną warstwę wokół roślin używając małej łopatki. Możesz też opylić ziemię w wyżej wskazany sposób.  

By skutecznie zwalczać szkodniki produkt ten musi być stale na roślinach. Oznacza to, że należy stale monitorować jego stan, sprawdzać czy nie zmył go deszcz, czy nie wywiał wiatr i w razie potrzeby ponawiać aplikację. Ze względu na swoją pylistą formę diatomit brudzi! Dlatego najlepiej wszelkie prace z nim związane wykonywać w odzieży roboczej i w rękawiczkach, a także zasłaniać nos i usta. 

Jaką dawkę stosować?

Z pewnością zastanawiasz się jaką dawkę diatomitu należy użyć? Często na etykietach produktu nie znajdziesz takiej informacji. Dlaczego? Ponieważ jest to substancja tworząca barierę mechaniczną i nie wymaga podania takich danych.  

Kiedy stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie? 

Ten nie chemiczny, w 100 % naturalny środek jakim jest ziemia okrzemkowa można stosować przez cały sezon wegetacyjny, od wysiewów aż po zbiór plonów. Powtórzę jeszcze raz, iż należy pamiętać, że struktura pyłu diatomitu wymaga kilkukrotnego rozpylania na roślinach, ponieważ chociażby podczas deszczu czy intensywnego wiatru może być po prostu z nich usunięty. Aby zapewnić skuteczne działanie należy systematycznie monitorować jego obecność na roślinach i wokół nich i aplikować go w przypadku jego braku. 

 

 

Podsumowując ziemia okrzemkowa ma bardzo szerokie działanie i pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Warto stosować ją w ogrodnictwie jako w pełni naturalny i nie chemiczny środek ochrony roślin oraz wspomagacz gleby. Jeśli chcesz działać w duchu ekologii i wspomóc swoje uprawy w sposób nie zagrażający środowisku to diatomit jest idealnym rozwiązaniem. #pieknierosna z ziemią okrzemkową!  

mgr inż. Anna Sławińska

Specjalista ds. ogrodnictwa, Ekspert kwiatowy #pieknierosna w firmie W.Legutko

Tagi

Szukaj